Nowy Polski Ład

Nowy Ład- idą zmiany…

Ogłoszony w sobotę 15.05.2021 r. Nowy Polski Ład wywołał wiele komentarzy w mediach. Choć na pierwszy rzut oka przedstawiony program wydaję się być korzystny dla wszystkich, bo przecież podniesienie kwoty wolnej czy progu podatkowego dla drugiej skali podatkowej jest opłacalny dla pracowników i przedsiębiorców, to gdy przyjrzymy się bliżej również innym planowanym zmianom to niestety jednak ktoś straci, a ktoś zyska.

Koncentrując się na aspektach podatkowych poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców:

  • kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 30.000 zł,
  • drugi próg podatkowy podwyższony do 120.000 zł,
  • podatek liniowy najprawdopodobniej pozostanie utrzymany,
  • składka zdrowotna dla DG liczona będzie liniowo w zależności od dochodu,
  • brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od dochodu w PIT.

Kwota wolna od podatku oraz podniesienie progu podatkowego

Są to jak najbardziej pozytywne zmiany w kontekście naszego portfela. Wzrost kwoty wolnej od podatku ma nas przybliżyć do tych kwot osiąganych w innych krajach europejskich jak Niemcy, Francja czy Irlandia. Takie stwierdzenie wydaje się być przesadzone, gdyż kwoty wolne od podatku w poszczególnych wspomnianych państwach wynoszą – 9.744€ w Niemczech, 10.064€ we Francji czy 16500€ w Irlandii. Biorąc pod uwagę średni kurs 4,5 PLN/EUR są to kwoty jednak dużo wyższe od 30.000 zł. Dodatkowo wzrost opodatkowania związanego z brakiem odliczenia składki zdrowotnej (opisane poniżej) powoduje, że pracownik zatrudniony na umowę o prace zarabiający 4.000 zł brutto zaoszczędzi miesięcznie ok. 114 zł ,natomiast ten zarabiający 6.000 zł brutto już tylko ok. 50 zł. Natomiast przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą przy dochodach 4.000 zł  zaoszczędzą miesięcznie 364 zł miesięcznie, natomiast przy dochodach 6.000 zł ok. 80 zł miesięcznie. Niestety mocno stracą zarówno pracownicy oraz przedsiębiorcy o dochodach miesięcznych powyżej 12.000 zł.

Zmiany w naliczaniu i rozliczaniu składki zdrowotnej

Program Nowy Polski Ład zakłada rewolucyjne zmiany w składkach zdrowotnych. Pierwszą z nich jest brak odliczenia wyliczonej składki zdrowotnej od dochodu. Do tej pory zarówno przy umowach o pracę jak i przy rozliczeniach przedsiębiorców każdy mógł odliczyć większą część składki zdrowotnej odprowadzanej do ZUS. Brak takiej możliwości spowoduje wzrost efektywnej stopy opodatkowania o 7,75% w szczególności dla pracowników (z 17% do 24,75% lub z 32% do 39,75 %). Drugą bardzo istotna zmianą w szczególności dla przedsiębiorców jest zniesienie zryczałtowanej stawki zdrowotnej bez względu na poziom osiąganego dochodu i zastąpienie jej stawką liniową 9% od osiągniętego dochodu.  W praktyce powoduje to wzrost efektywnej stopy opodatkowania dla przedsiębiorców o 9%.  Dlatego też wzrost kwoty wolnej od podatku z 8.000 zł do 30.000 zł nie powoduje aż tak znacznych miesięcznych oszczędności ani dla pracowników, ani dla przedsiębiorców. Co więcej, zarabiający powyżej 12.000 zł odczują jedynie większe obciążenia. Pracownik na umowie o pracę z wynagrodzeniem 12.000 zł brutto miesięcznie zaoszczędzi 252 zł w skali roku, natomiast już powyżej tego wynagrodzenia będzie otrzymywał niższą płace netto niż dotychczas. Najbardziej poszkodowani będą przedsiębiorcy prowadzący działalności gospodarcze, gdyż w przypadku miesięcznego dochodu na poziomie 12.000 zł po opłaceniu składek i podatków pozostanie im dochód do rozporządzenia o 5.500 zł mniejszy w skali roku niż dotychczas.

Zatem wydawać by się mogło, że zwiększenie kwoty wolnej spowoduje zmniejszenie obciążeń dla przedsiębiorców jednak zmiany dotyczące naliczania i odliczania składki zdrowotnej powodują, iż efektywna stopa opodatkowania dla przedsiębiorców z dochodem powyżej 7.000 zł miesięcznie wzrośnie.

Przejście z umowy o pracę na działalność gospodarczą już nie będzie takie atrakcyjne.

Należy również zwrócić uwagę, iż nie podano szczegółów powyższych zmian, a jedynie ogólne zasady. Ostateczny ich kształt znajdziemy dopiero w projektach ustaw – będziemy Was informować na bieżąco.

Link do źródła.

Zapraszamy do kontaktu i na naszego FB

AK Dudziak 17.05.2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.